The Modern Series features the latest 11th Gen. Intel Core i7 processor and Nvdia MX450 Graphics delivering stunning performance and lightweight portability which will keep you in the workflow seamlessly.
- 11th Gen. Intel Core i7 processor
- NVIDIA GeForce MX450 Graphics
- 14 Inch Ultra-light 2.84 lb, Ultra-slim 0.63 inch
- Thin bezel IPS-level panel
- Thunderbolt 4 port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Speed | 900 MHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce MX450 |
| Graphics Memory Capacity | 2 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 19.40" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







