The MSI ARSENAL GAMING (MAG) series is engineered to give gamers the edge they need to dominate on the virtual battlefield. Inspired by the rugged durability and unwavering reliability of military-grade equipment, the MAG series is built to provide an unwavering defense in every gaming scenario. However, MAG CORELIQUID A13 240 WHITE isn't just about performance; it's a design language that conveys ruggedness and toughness, embodying the very essence of the MAG style. For gamers who are determined to dominate their digital battlegrounds, the MAG series is here to stand with you, establishing the ultimate defense.
- Minimalist Design: Embracing the philosophy of simplicity, with clean lines that embody the essence of "less is more."
- Ring Blade Design: Focuses airflow and reduces noise.
- The fan design uses Rifle bearings, which effectively reduce fan noise and increase operational lifespan.
- ARGB GEN2: Customize the perfect lighting effects for you through MSI CENTER.
- EPDM Tubing: Durable and effective in preventing coolant evaporation.
- Pre-installed Fans: Saves gamers installation time and enhances the assembly experience.
- Easy installation: Pre-installed Intel Bracket (1700/1851)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | Socket LGA-1851 |
| Compatible AMD Socket | AM4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 180 mA |
| Maximum Power Consumption | 2.16 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Radiator Width | 4.71" |
| Radiator Height | 10.91" |
| Water Block Depth | 2.24" |
| Water Block Width | 2.73" |
| Water Block Height | 2.79" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | MSI |
| Fan Bearing Type | Rifle Bearing |
| Maximum Air Pressure | 2.25mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 2 |
| Maximum Airflow | 60.78 CFM |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-Pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 30.4 dB(A) |



