The MPG gaming power supply can support the NVIDIA GeForce RTX™ and AMD GPUs. Prepared for the highest of requirements, the MPG power supply's IO supports can support different and versatile ways of connection according to the power connector design of different graphics cards.
- Supports the NVIDIA GeForce RTX™Series GPUs
- Full modular cable design
- 10-year warranty
- 80 Plus Gold certified for high efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| NVIDIA SLI Supported | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Voltage | -12 V DC |
| Output Current | 2.50 A |
| Efficiency | 90% |
| Output Voltage Detail | 5 V DC @ 2.5 A |
| Number of +12V Rails | 4 |
| Output Power | 850 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Number of Fans | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | 80 Plus Gold |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















