MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
- VA Panel - Provides 1ms MPRT response time, optimizes screen colors and brightness.
- 240Hz Refresh Rate - Respond faster with smoother frames.
- 1ms MPRT Response Time - Eliminate screen tearing and choppy frame rates.
- AI Vision - The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| High Dynamic Range (HDR) Ready | Yes |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Rapid Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 96% sRGB (CIE 1976) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27156 mm x 0.27156 mm |
| Active Display Area (H x V) | 20.52" x 11.54" |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 16.30" |
| Depth with Stand | 8.60" |
| Width with Stand | 21.20" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | MSI |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.