The latest GS66 Stealth is a sleek laptop packed with the latest 10th Gen. Intel® Core i7 processor and NVIDIA GeForce RTX 2060 Laptop GPU Featuring a 99.9Whr battery and 300Hz high refresh rate display, experience smoother gameplay wherever you go. Unleashing its full potential, the Cooler Boost Trinity+ with 0.1 mm thin blades maximizes airflow to ensure stability under intense application.
- Intel Core i7 CPU
- Nvidia RTX 2060 Graphics
- 144Hz LED display panel
- thin and light design 4.6 lbs
- RGB steelseries Keyboard and Dynaudio sound
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-10750H |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 2060 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 2666 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | True Color Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 3 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 21.85" |
| Shipping Width | 3.15" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.11 lb |
| Shipping Depth | 13.19" |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM470 |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































