The best thinnest and lightest 15" high performance laptop GS65 stealth now comes with intel's latest 9th generation core i7 CPU paired VIDIA GeForce RTX delivers the ultimate laptop gaming experience. Whether you are a professional gamer or VDC manager, you own the purest power mobile computing device in the world.
- VR Ready Support
- 144Mhz LED display
- Nvidia GTX1660Ti Graphics
- Intel core i7 9th generation processor
- Ultra thin and light design under 5 lbs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-9750H |
| Processor Generation | 9th Gen |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce GTX 1660 Ti |
| VR Ready | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | True Color Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 20.51" |
| Shipping Width | 3.15" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.98 lb |
| Shipping Depth | 13.19" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







