The MSI GP55 Leopard equipped with Intel's latest 10th generation corei processor and Nvidia RTX Graphic core is your go to mobile gaming platform or visual design workflow. If you are an aspering game delevoper, gamer, or create virtual reality applications, the GP65 Leopard should be on your wish list.
- 144Hz 3ms fast response display
- VR Ready to support Virtual Reality Applications
- Nvidia RTX 2060 Graphics
- 10th generation Intel Core i7 Processsor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-10750H |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 2060 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 6-cell |
| Number of Batteries | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 20.83" |
| Shipping Width | 3.62" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.69 lb |
| Shipping Depth | 13.78" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







