A CABLE-FREE VISION OF WHITE INNOVATION
Hidden cables, refined elegance-crafted for a seamless build that elevates your gaming universe.
NVIDIA Blackwell Architecture | The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
NVIDIA G-SYNC
- Zero-Trace Power Path:
- By relocating the power input to the rear, cables stay hidden and create a cleaner system interior.
- Metal Magnetic Backplate:
- The robust metal magnetic backplate makes assembly effortless while elevating your build with a sleek, polished look.
- Triple Fan:
- Three fans and a huge heatsink ensure a cool and quiet experience for you.
- TORX FAN 5.0:
- Fan blades linked by ring arcs and a fan cowl work together to stabilize and maintain high-pressure airflow.
- Nickel-plated Copper Baseplate:
- Heat from the GPU and memory is swiftly captured by a nickelplated copper baseplate and transferred.
- Core Pipes:
- Core Pipes feature a square design to maximize contact with the GPU baseplate for optimal thermal management.
- Zero Frozr:
- The fans completely stop when temperatures are relatively low, eliminating all noise.
- DrMOS:
- DrMOS power stage solutions provide great efficiency with low power loss and enhanced voltage controls.
- Fuse:
- Additional fuses built into the custom PCB provide additional safeguards agai
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.50 GHz |
| CUDA Cores | 8960 |
| Bus Width | 256 bit |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 750 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Maximum Power Consumption | 300 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5070 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | MSI |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 |