Next-Level AI Power, Right at Your Desk
The MSI EdgeXpert AI Supercomputer redefines desktop AI computing, delivering petaflop-scale performance through the cutting-edge NVIDIA® GB10 Grace Blackwell Superchip-the same powerhouse at the core of NVIDIA DGX™ Spark. Purpose- built for developers, AI researchers, and data scientists, the EdgeXpert empowers local AI development with unmatched performance, scalability, and advanced features-all in a compact, desktop-ready form.
NVIDIA® Grace Blackwell Architecture | NVIDIA Blackwell GPU & Arm 20 core CPU
Optimizes data preprocessing and orchestration to accelerate model tuning and enable real-time inference with greater efficiency.
NVLink®-C2C Technology
Offers a seamless CPU+GPU memory model with up to five times the bandwidth of PCIe 5.0, ensuring ultra-fast data access and transfer.
Unmatched AI ComputingPower | 1000 AI TOPS (FP4) Tensor Performance
Delivers blazing-fast performance for effortlessly running complex AI workloads at scale.
128 GB LPDDR5x, unified system memory
Provides the large memory needed for smooth model development, rapid experimentation, and high-efficiency inference.
Running and scaling LLMs locally, from 200B to 405B parameters | Supports AI models with up to 200 billion parameters
Run LLMs locally for data security, low latency, cost control, and full AI workflow-prototyping, fine-tuning, and inference.
Stack via NVIDIA ConnectX: Large AI models &Performance
High-performance NVIDIA ConnectX networking enables two MSI systems together to work with AI modes up to 405 billion parameters.
- NVIDIA® Grace Blackwell Architecture
- 4 TB NVME.M2
- 128 GB LPDDR5x coherent, unified system memory
- Dual PC stackable with QSFP cable connection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex X925 |
| 2nd Processor Type | Cortex A725 |
| Total AI Performance | 1000 TOPS |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| 2nd Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 3.25 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Blackwell GPU |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 4TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 4 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |