- Intel Core Ultra 7 with 20-core hybrid architecture delivers powerful multitasking for virtualization, database, and creative workstation tasks
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 Home OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- Connect USB-enabled devices via 4 USB ports for seamless data sharing and reliable performance
- Conveniently connect with 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology for maximum productivity and reliable networking
- Bluetooth delivers energy-efficient data transfers, reducing power consumption while maintaining reliable wireless performance
- Octa-core (8 Core) processor core efficiently handles data for quicker information transfer and smooth performance
- With LPDDR5X memory technology, experience faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- Enjoy
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 258V |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-2833 |
| NPU Performance | 47 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 32 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











