Experience Compact Power with the MSI Cubi 5 12M-093BUS Mini PC. Engineered for versatility and performance, this compact PC packs a punch. With its advanced hardware and sleek design, the Cubi 5 12M-093BUS is the perfect solution for a wide range of computing needs. Whether it's productivity, entertainment, or creative work, this mini PC is your reliable and stylish computing companion. Upgrade your setup with the power of the Cubi 5.
- Intel Core i5-1235U
- Barebone System
- 3 Year Advanced Replacement
- No Logo System
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1235U |
| Number of Processors Installed | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | HDD |
| Supported Storage Drive Inter | Serial ATA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | MSI |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



