The CreatorPro X18 HX A14V represents our pinnacle achievement in crafting a highly powerful mobile workstation packed with state-of-the-art technology. Featuring the latest Intel CPU, MSI's AI-Engine functions, and ISV Certification, this workstation excels in hardware and software stability, meeting the rigorous demands of professionals. Specifically tailored for architects, programmers, designers, and a range of other professionals, it unleashes unmatched creative potential.
- Intel Core i9-14900HX CPU NVIDIA RTX 5000 ADA GPU 16GB VRAM TAA Compliant for Federal Gov't dTPM2.0 for gov't & enteprise security backlight keyboard (99 Key)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Model | i9-14900HX |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX 5000 |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 4 |
| Installed Slot Memory Configu | 4 x 32GB |
| Maximum Supported System Memo | 192 GB |
| Standard Memory | 128 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 1 |
| Screen Size | 18" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 3840 x 2400 |
| Display Screen Technology | True Color Technology |
| Screen Mode | UHD+ |
| Brightness | 1000 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 400 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 3 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Magnesium Aluminum Alloy |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM770 |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

