MSI Creator A16 AI+ laptops combine AMD's latest Ryzen AI 300 laptop processors, Nvidia discrete graphics, and lightweight magnesium-aluminum alloy chassis to be the first lightweight gaming and creator laptops using next-gen AI.
- AMD Ryzen AI 9-365 Processor NVIDIA GeForce RTX 4060 graphics Qualcomm WiFi7 TPM2.0 Gov't and Enterprise Security Per-key RGB Keyboard (99 key) 4.6 lbs. thin and light design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen AI 9 |
| Processor Model | 365 |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Speed | 7500 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | QHD |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























