- 2U (DC-MHS architecture)
- Single AMD EPYC™ 9004/9005 Series processor, TDP up to 500W
- (24) DDR5 RDIMM, 12 channels(2DPC), up to 5200MT/s(1DPC) and 4400MT/s(2DPC)
- (24) Front hot-swap 2.5" U.2 PCIe 5.0 x4 NVMe drive bays
- (2) 2280/22110 PCIe 3.0 x2 NVMe M.2 ports
- (2) PCIe 5.0 x16 OCP3 NIC Mezzanine slot (NCSI supported)
- (1) 1000Base-T Dedicated Server Management port with:
- ASPEED AST2600 with IPMI 2.0 & DMTF Redfish support
- Dual BIOS & BMC
- TPM2.0 and Hardware Root of Trust module are supported as optional
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Supported | EPYC |
| Number of Processors Supported | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Socket | Socket SP5 LGA-6096 |
| Thermal Design Power | 500 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ASPEED |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Maximum Memory Supported | 6 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 2000 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Frequency | 63 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | MSI |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 24 |
| Number of 2.5" Bays | 24 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



