- 2U2N (DC-MHS architecture)
- Single Intel® Xeon® 6900 series processor, TDP up to 500W, per node
- (12) DDR5 RDIMM, 12 channels(1DPC), up to 6400MT/s, per node
- (6) Front hot-swap 2.5" U.2 PCIe 5.0 x4 NVMe drive bays per node
- (2) 2280/22110 PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 ports per node
- (1) FHHL PCIe 5.0 x16 slot per node
- (1) 1000Base-T Dedicated Server Management port per node with:
- ASPEED AST2600 with IPMI 2.0 & DMTF Redfish support
- Dual BIOS & BMC
- TPM2.0 and Hardware Root of Trust module are supported as optional
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Supported | Xeon 6 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-7529 |
| Thermal Design Power | 500 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ASPEED |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 12 |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| RAID Supported | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 2400 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of Onboard USB 2.0 Por | 1 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | MSI |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of 2.5" Bays | 6 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



