Out of the Box, Into the Action
Hit the ground running with the Aegis series gaming desktop. Built with high-performance components and integrated with a luminescent RGB Fan, the Aegis Series can handle the most popular esports and AAA titles providing users with all the tools necessary for a victorious start to their PC gaming journey.
Readers' Choice Gaming Brand Winner
MSI desktops are the premier choice by gamers, earning the top spot in PCMAG Reader's Choice awards. Boasting exceptional performance, versatility, and award-winning tech support, MSI systems strive to lead the way in the PC Gaming space. Don't settle for less; get the best from MSI gaming desktops.
Tick-tock, AIGC completes in seconds.
Thanks to the latest CPU with built-in NPU, GPU AI acceleration, and exceptional cooling efficiency via Silent Storm Cooling AI, your Artificial Intelligence generated content production is accelerated, delivering astonishing results in record time.
SEAMLESS EXPERIENCE WITH AI ENGINE
The MSI AI Engine can automatically detect the currently active app and adjust performance settings, RGB lighting effects, audio, and screen color accordingly. This ensures you have an optimized user experience without the need for additional settings.
- Built on hybrid architecture, Core Ultra 7 processor enhances multitasking, media editing, and AI-powered collaboration tools in Copilot+ PCs
- 32 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 2 TB SSD ensures fast access and smooth handling of HD videos, photos, music, and documents
- Delivers smooth, uninterrupted gameplay with stable system performance during intensive gaming sessions
- Windows 11 Home OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- NVIDIA GeForce RTX 5070 discrete graphic card supports gaming and graphic designing with dedicated processing power for high-frame-rate visuals and precise rendering
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Mid-tower form factor ensures structural integrity and consistent performance
- USB Type-C offers a compact, reversible connector design with
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265K |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.50 GHz |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 12 GB |
| VR Ready | Yes |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 7 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z890 |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |



