Hit the ground running with the Aegis series gaming desktop. Built with high-performance components and integrated with a luminescent RGB Fan, the Aegis Series can handle the most popular esports and AAA titles providing users with all the tools necessary for a victorious start to their PC gaming journey.
- Intel® Core™ Ultra 7 270K Plus provides maximum power for the most demanding games
- 32GB of DDR5 powers through heavy multitasking and applications
- NVIDIA® GeForce RTX 5070 powers through demanding games with ease
- Comes with a Gaming Keyboard & Mouse for easy setup
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 270K PLUS |
| Processor Series | Series 2 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| AI GPU | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 1 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 7 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z890 |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Manufacturer | MSI |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.