Economy Shapes Desk combines simplicity and functionality to offer numerous group configurations with multiple desks (not included). Group desks together in a multitude of ways to fit your classroom needs. Height adjusts from 21" to 30" to meet your student's needs. Curved, laminate top in a Fusion Maple finish provides flexibility and work space comfort for left-handed or right-handed writers. Powder-coated, steel legs feature swivel glides to protect floors from damage.
- Provides a simple, functional solution to home, office or classroom needs
- Offers comfort and durability with strong, height-adjustable legs
- Sturdy, laminate top for long-lasting use
- Accommodates right-handed and left-handed writers
- Protects floors from damage using swivel glides
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MooreCo |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Table Top Width | 28.75" |
| Table Top Depth | 27.25" |
| Maximum Height Adjustment | 29" |
| Minimum Height Adjustment | 22" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Legs | 4 |
| Base Included | Yes |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Top Color/Finish | Fusion Maple |
| Table Top Shape | Curved |
| Base Style | Four Leg |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MooreCo, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 50% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















