Extend video signals up to 100 meters (330ft) using the CAT5/RJ45 cable. This extender kit provides equalization and regular RJ45 port connection. Supports maximum resolution of 1600x1200 @ 60Hz for up to 50meters & 1024x768 @ 60Hz for up to 100meters. Includes transmitter & receiver.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | UXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Depth | 0.94" |
| Transmitter Height | 3.03" |
| Transmitter Width | 4.33" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 442.91 ft |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Inputs | 1 |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









