This single motor sit-stand desk frame provides a practical, height-adjustable desk solution that's perfect for light to medium duty use. Enjoy the health and productivity boost from changing positions throughout the workday. The electric motor does the heavy lifting, while user-programmable height settings allow automatic desk height changes with a simple touch of a button.
Sit-Stand Conversion
Easy Adjustment
Programmable Height Settings
Works with Multiple Desktops
Sit-Stand Conversion:The desk adjusts from a standard desk height of 28.7" all the way up to a standing height of 48.4" to create a more ergonomic and productive workstation.
Easy Adjustment:The motor does the heavy lifting, so you don't have to. Lift and lower loads up to 165 lbs. with the press of a button.
Programmable Height Settings:Three user-programmable height presets remember your height settings, so you can get the perfect ergonomic position with a simple touch of a button on the LCD touch screen.
Works with Multiple Desktops:The desk frame widens from 39.4" to 63.0" to fit many different desktop widths.
Desktop Options
The frame is fully compatible with our easy to mount, pre-drilled desktops that are available in multiple shapes, sizes, and colors.
The Practical and Capable Sit-Stand
This scaled-down version of the motorized sit-stand desk is perfect for light to medium duty use.
Easy Lifting and Lowering
Lift and lower with the touch of a button.
- The desk base's reinforced construction guarantees unwavering stability, providing a secure foundation for all your essentials
- The vertical post of the T-shaped base provides robust support for even the heaviest of surfaces
- Rely on a solid foundation with a maximum capacity of 164 lb, keeping all your activities supported and secure
- Achieve optimal comfort with versatile height adjustments tailored to your every need
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 164 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Height Adjustment | 48.40" |
| Minimum Height Adjustment | 28.70" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Legs | 2 |
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustment Type | Electric |
| Frame Color/Finish | Black |
| Base Style | T-shaped |
| General Features | |
|---|---|
| Height Adjustment Stages | 3-Stage |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |