Monoprice Semi-Open Over Ear Wired Headphones | Enjoy the Best of Both Worlds without compromise
The new Monoprice™ Semi-Open Over Ear Wired Headphones give you the best of both worlds, with the detailed highs and accurate lows of open-back designs, combined with the tight acoustic isolation of traditional closed-back designs. These headphones are well designed, perfectly tuned, well-built, and provide a truly pleasing and unique listening experience.
UNIQUE SEMI-OPEN DESIGN
Get the best of both worlds with the combined benefits of both open-back headphones and traditional closed-back designs. They balance and reduce ambient noise, while still providing a natural sound, with clear separation, transparent highs, accurate mids, and full driving low frequencies.
EXCEPTIONAL BASS RESPONSE
New 53mm diameter large drivers pump out ultra low, deep bass that will please the most demanding listeners.
STYLE AND COMFORT
The high quality leather headband offers both luxury and durability, while the soft velvet honeycomb ear caps provide plenty of comfort for extended listening sessions.
QUALITY CRAFTSMANSHIP
Brushed aluminum sliding supports provide a robust, yet sleek foundation for these premium headphones.
- Over-the-ear design delivers all-day comfort, making it ideal for long work sessions or entertainment marathons
- Semi-open design offers a solid balance of great audio fidelity and isolation from external environments for versatility
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Indulge in rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering distinct left and right channels for a balanced listening experience
- Reliable 3.5mm interface ensures consistent playback and mic support for mobile gear
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 15 Hz-28 kHz, ensuring immersive and dynamic audio
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 28 kHz |
| Minimum Frequency Response | 15 Hz |
| Impedance | 60 Ohm |
| Driver Size | 2.09" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Semi-open |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9.84 ft |



















