This outdoor TV wall mount has a waterproof, corrosion resistant finish and is ideal for both indoor and outdoor use in a variety of locations, such as spas, waterparks, or your own backyard. It is designed to easily mount on the wall. A hook and hang design allows hassle free installation. This all-weather outdoor TV wall mount supports up to 100" flat panel screens with adjustments that always give you the optimal viewing angle. Tamperproof installation hardware reduces the risk of theft and vandalism. Pair with a padlock (not included) for additional security.
- Allows the rod to flex and rotate, but stay firm in the position where it is attached to the frame
- Can withstand a maximum weight of 110 lb
- Compatible with the screen size of 100"
- Magnificent Powder Coatedsmall## finish for added elegance and sophistication for your mounting bracket
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Full Motion feature for maximum productivity with added dependability
- Water Park application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 100" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 110 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Mount Surface | Concrete |
| Minimum Tilt Angle | 10° |
| Maximum Tilt Angle | -20° |
| Maximum Swivel Angle | 90° |
| Minimum Swivel Angle | -90° |
| Maximum Rotate Angle | 3° |
| Minimum Rotate Angle | -3° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Vandal Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | No |