Display your menus anywhere with the 2x1 Menu Board Ceiling Mount. The seamless mounting surface perfectly aligns two displays in either portrait or landscape orientation, creating a seamless menu board suitable for restaurants and other public venues. This ceiling mount is compatible with any ceiling type or angle and works with 32" ~ 65" displays weighing up to 66 pounds each. The displays can be independently tilted from -6° ~ +15°, ensuring that you can eliminate glare from either or both displays.
- Ceiling Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Can withstand a maximum weight of 132 lb
- Supports 65" displays
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
- Cable Management feature for maximum efficiency and convenience
- Restaurant application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 66 lb |
| Maximum Load Capacity | 132 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -6° |
| Maximum Tilt Angle | 90° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.