The Monoprice™ Folding Ceiling TV Mount is perfect for mounting 10" to 40" televisions weighing up to 66 pounds. The mounting arm swings down for TV viewing and swings up when you need that space for something else. The arm features a strong locking mechanism that prevents it from swinging down unless it is physically released.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 66 lb
- Compatible with the screen size of 40"
- Swing feature for better reliance and usability
- Brick application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 40" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 66 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Mount Surface | Wood Stud |
| Orientation | Landscape |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 90° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.