EFFECTIVE JANUARY 1, 2017 THE STANDARD CASE COLOR WILL CHANGE FROM BLACK TO WHITE. BLACK CASE IS AVAILABLE UPON REQUEST AT AN ADDITIONAL CHARGE. For larger venue installs, the Tensioned Large Cosmopolitan" Electrol" is a ceiling or wall mounted electric screen. A variety of finishes and veneer options are available.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Features 16:10 aspect ratio
- 110" screen height for optimum, convenient viewing
- 176" screen width for better reliance and maximum usability
- Screen measures 208" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- HD Progressive 1.1 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 208" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Screen Size Supported | 70" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 99 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Mounting Pattern | 400 x 200 |
| Mount Surface | Wall |
| Screen Width | 176" |
| Screen Height | 110" |
| Maximum Rotate Angle | 3° |
| Minimum Rotate Angle | -3° |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Mount Function | Rotate |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.