The Blackbird 4K Fiber Optic HDMI Extender allows extends an HDMI signal to distances up to 32,800 feet (10KM) using a single mode fiber optic cable. It complies with HDMI 2.0b, HDCP 2.2 and DVI 1.0 specifications. It supports up to 18Gbps bandwidth. It supports video resolution up to 4K@60Hz with YCbCr 4:4:4 color space. It includes an HDMI loop output, EDID management and supports bidirectional IR and RS-232 passthrough. The transmitter supports audio embedding from and external audio source, while the receiver can extract audio from the HDMI signal for use with an external amplifier or powered speakers.
- Extends video up to 10,000 meters
- Resolutions up to 4K@60Hz
- Supports HDMI 2.0b and HDCP 2.2
- Supports RGB, YCbCr 4:4:4, 4:2:2, and 4:2:0
- Supports 7.1 LCPM, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Digital EX, Dolby True HD, DTS, DTS-ES, DTS:X, DTS-96/24, DTS-HD, DTS-HD maste Audio, and Direct Stream Digital (DSD)
- Aux audio insertion at the transmitter and Aux audio extraction at the receiver
- Supports both RS-232 and IR control (remote control not included)
GOING THE DISTANCE.GOING FOR SPEED.
When your number one goal is to push long distances, fiber optics get the job done at light speed. The Blackbird 24279 pushes 4K@60Hz video 10,000m with the low latency of optics.
ULTRA DEFINITION VIDEO
Ultra definition 4K@60Hz video provides a crystal clear picture for an outstanding viewing experience.
VIVID COLOR
4:4:4 color space provides full luminance and chrominance for optimum viewing experiences of movies, sports, videos, games and digital signage.
FURIOUS SOUND
Supports an exhaustive list of high definition sound formats including 2.0, 7.1 LCPM, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Digital EX, Dolby True HD, DTS, DTS-ES, DTS:X, DTS-96/24, DTS-HD, DTS-HD Master Audio, and Direct Stream Digital (DSD).
CONTROL FREAK
Supports both IR and R2-232 control.
- Video Extender Transmitter/Receiver provides efficient and feasible audio/video transmission, decoding, and extending
- 480p supported video mode for optimal viewing brilliance and efficiency
- 3840 x 2160 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- Optical fiber media type supported provides improved cloud connectivity, voice over IP (VoIP) capabilities, and overall optimal bandwidth
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- 2 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 32808.40 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Technology | DTS HD Master Audio |
| Speaker Configuration | 7.1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 9.90 oz |
| Receiver Width | 5.30" |
| Receiver Weight (Approximate) | 9.80 oz |
| Receiver Height | 0.70" |
| Receiver Depth | 2.70" |
| Transmitter Depth | 2.70" |
| Transmitter Height | 0.70" |
| Transmitter Width | 5.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 2 |
| Maximum Operating Distance | 32808.40 ft |
| Supported Video Modes | 2160p |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Remote (IR) Input | 2 |
| Remote (IR) Output | 2 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |