This Blackbird™ 4K HDMI® Extender can extend HDMI signals to distances up to 164 feet (50 meters) over a single Cat6 Ethernet cable. It supports video resolutions up to 4K@60Hz YCbCr 4:4:4 with support for HDCP™ 2.2/1.4. It features 18Gbps bandwidth and supports all the features of the HDMI 2.0 specification. It also features one-way IR pass-through, which allows for video source control from the remote location. The transmitter has an HDMI loop-through output, so you can connect a local display.
Features:
- Compliant with the HDMI® 2.0, HDCP™ 2.2/1.4, and DVI™ 1.0 specifications
- Supports 18Gbps bandwidth
- Supports input and output video resolution up to 4K@60Hz YCbCr 4:4:4
- Extends HDMI signals to distances up to 229 feet (70 meters) over a single Ethernet cable
- Includes an HDMI loop-through output
- Supports one-way IR pass-through
- Supports IR signals in the 20 ~ 60 kHz range
- Supports HDR video
- Supports the Power over Cable (PoC) feature, allowing the transmitter or receiver to get its power over the Ethernet cable
- Supports automatic EDID® copy from the connected display
- Video Extender Transmitter/Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1080p supported video mode for maximum viewing feasibility and adaptability
- 3840 x 2160 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- The 24281 video extender transmitter/receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 2 output devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 229.66 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 5.60 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 5.50 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 2 |
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Remote (IR) Input | 1 |
| Remote (IR) Output | 1 |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.