The Blackbird™ 4K Pro HDBaseT™ Extender distributes HDMI® signals over a single Cat6 cable to distances up to 100 meters. It supports the PoH feature, eliminating the need for power adapters on the receiver.
- Ultra-thin design
- Supports resolution up to 4K@60Hz
- Supports HDCP™ 2.2
- Transmits 4K video to distances up to 70 meters
- Transmits 1080p video to distances up to 100 meters
- Supports Ethernet extension to distances up to 100 meters
- Support bidirectional PoH
- IR accessories not included
- Video Extender Transmitter/Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1080p supported video mode for optimal viewing brilliance and efficiency
- 3840 x 2160 maximum video resolution for stunning, lively result with optimal viewing usability
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- The 21608 video extender transmitter/receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported for maximum productive usability
- 1 output devices supported to better accommodate your specific requirements
- 328.08 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
- 4K graphics mode for stunning, lively video quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 8.30 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 8.50 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| HDBase-T | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Remote (IR) Input | 2 |
| Remote (IR) Output | 2 |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.