The Blackbird™ 4K DisplayPort® 1.4 and USB 3.0 4x1 KVM Switch allows you to control up to four computers using a single keyboard, mouse, and video display. It is compliant with the DisplayPort 1.4 and HDMI® 2.0 specifications, provides up to 32.4Gbps for DisplayPort and 18Gbps for HDMI, and supports resolutions up to 4K@60Hz with the YCbCr 4:4:4 color space.
- Supports resolutions up to 4K@60Hz, including 3840x2160, 4096x2160, and all 3D video modes
- Compliant with the DisplayPort® 1.4, HDMI® 2.0, and HDCP™ 2.2 / 1.4 standards
- Delivers up to 32.4Gbps for DisplayPort and 18Gbps for HDMI
- Supports the RGB 4:4:4, YCbCr 4:4:4, YCbCr 4:2:2, and YCbCr 4:2:0 color spaces
- Supports HDR and Deep Color with 16-bits/channel (48-bits total) for DisplayPort and 12-bits/channel (36-bits total) for HDMI
- Compatible with the Windows® 2000/XP/Vista®/7/8/10, macOS®, and Linux® operating systems
- Quickly switches between sources without physical access
- Enjoy watching any class of content on 4096 x 2160 resolution
- Establishes a rapid connection with USB devices
- The rack-mountable form factor provides convenient installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 ~ 240 VAC |
| Input Current | 3 A |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 8 |
| USB Standard | USB 3.0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 5 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 4.05 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Number of Computers Supported | 4 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.