Monoprice's Blackbird™ 4K HDBaseT Extender uses the latest HDBaseT™ 2.0 technology to extend uncompressed HDMI® video, audio, USB 2.0 connectivity, control signals, and power over a single Cat5e/Cat6 cable. It transmits video at resolutions up to 4K up to 328 feet (100 meters). The Power over Cable (PoC) features allows the receiver to be installed in locations that lack AC power. Three USB 2.0 ports on the receiver allows you to connection a keyboard, mouse, and external drive.
Features:
- Supports resolutions up to 4K@60Hz
- Supports HDBaseT™ 2.0
- Transmits to distances up toi 328 feet (100 meters)
- Supports HDCP™ 2.2
- Supports Power over Cable (PoC)
- Includes RS-232 control option
- Three downstream USB 2.0 ports
- Includes EDID® pass-through
- IR accessories not included
- Video Extender Transmitter/Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1080p supported video mode for pleasurable viewing and dependable usage
- 3840 x 2160 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- HDMI in allows convenient transfer of content and data to video extender transmitter/receiver to ensure maximum dependability
- HDMI out enables you to transfer data from your devices to video extender transmitter/receiver with added efficiency
- Download media from your memory card with the built-in USB along with adequate power supply
- The 21669 video extender transmitter/receiver provides plenty of freedom with wired connectivity
- 1 input devices supported to better accommodate your specific requirements
- 1 output devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 328.08 ft maximum operating distance for feasible operation and optimal coverage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 6.90 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 7 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| HDBase-T | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.