Connect sound components and other audio equipment with this Premium 1/4" TRS Patch Cable from Monoprice!
This cable features TRS/Stereo plugs on each end. It uses 16 AWG stranded, pure copper conductors and employs copper braid shielding with 97.5% coverage to ensure that stray radio frequency and electromagnetic signals do not degrade the audio quality of your performance. The plugs are gold plated to provide smooth, corrosion-free connections as well as maximum electrical conductivity.
With two separate conductors and the common shield ground, this cable can be used as an unbalanced stereo patch cable or as a balanced mono patch cable.
- Offers intense audio compatibility
- Features 6.35mm cable type for your convenience and desired usability
- Stranded feature for your convenience and ease of usage
- Fully compatible with audio devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 75 ft |
| Cable Type | 6.35mm |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 6.35mm Audio - Male |
| Connector Type on Second End | 6.35mm Audio - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 16 AWG |



