The Essential Dual Monitor Adjustable Arm Desk Mount is designed to mount two 13" ~ 27" displays weighing up to 17.6 lbs. each above your desk. The elevated display position not only adds space to your desk, but also improves your posture by allowing you to look straight ahead instead of downward. It also creates a neat and clean professional appearance, which improves the look of any home or office environment. The mount can be swiveled 180°, tilted 35° downward or 90° upward, and rotated 360° for quick and easy swapping between landscape and portrait orientations.
- Desk Desk Mount takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- Sustains a maximum load capacity of 35.20 lb
- Compatible with the screen size of 27"
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
- Ergonomic feature for maximum efficiency and convenience
- Home application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 17.60 lb |
| Maximum Load Capacity | 35.20 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Surface | Desk |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -35° |
| Maximum Tilt Angle | 90° |
| Maximum Swivel Angle | 180° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |