Whether the power cable that came with your equipment are too long or too short, you can find replacement cables in the perfect length right here.
These Right Angle Power Cords feature a 90 degree C13 connector (PC side) which allows for better placement in tight situations. They are made to the same stringent standards as are standard PC power cables with the convenience of a right angle connector.
The standard 3 prong wall plug (NEMA 5-15p) to PC connector (IEC C13) cable was made commonplace by PC power supplies. Today, they can be found providing power connections for many different products such as computers, monitors, printer, projectors and HDTV's.- Powers your devices with ease by conveniently connecting to available power outlets
- IEC 60320 C13 first end connector type for maximum connection productivity and efficiency
- NEMA 5-15P second end connector type for convenient usage with added dependability
- 14 gauge to ensure maximum usability and reliable power flow
- 125 V AC cord ensures a steady and constant electric supply to the device
- Charge your device anytime with the powerful and portable cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| Gauge | 14 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

