Single-sided on-ear USB headset - affordable quality sound for home, office and call center
The Manhattan Mono USB Headset is your versatile audio tool for common calling applications, such as Skype, Teams or Zoom, across all platforms and operating systems. Whether you're participating in a conference call, listening to a webinar or talking to a customer, you’ll get reliably clear sound quality every time. Your hands stay free so you can type, enter numerical data and more.
Plug and play, wired for business
Ready to go out of the box, this USB Headset lets you start talking and listening as soon as you plug in its single USB-A connector to your device. It works no matter what operating system your device supports, and you never have to worry about empty batteries since it's USB powered.
Comfortable all-day wear
The Mono USB Headset's lightweight, adjustable headband features an ultra-soft on-ear cushion that gives hours of comfort. You can easily reposition the left-side flexible boom mic for better voice capture and then move it out of the way when you’re done making calls.
Convenient in-line control
A convenient volume control located on the Mono USB Headset's cord makes it easy to turn the sound up or down without disrupting the call or your workflow.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Folding Microphone feature for improved reliability, ensuring consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | IC INTRACOM |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | No |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 103 dB |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.92 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Packing | Box |













