The Element may be the most versatile women's laptop case ever introduced. The perfect combination of fashion and functionality, the Element Briefcase is the ideal case for women on the go. The rich suede and faux leather exterior is highlighted by a bright color accented satin lining.
- Rich Pink Suede and Brown Faux-Leather Exterior Rich Pink Suede and Brown Faux-Leather Exterior
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Mobile Edge |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Minimum Screen Size Supported | 15.4" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Compartment Height | 11.20" |
| Compartment Depth | 2" |
| Compartment Width | 15.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Strap | No |
| Closure Type | Zipper |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Style | Briefcase |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Padded Shoulder Strap |
| Manufacturer | Mobile Edge |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







