Backup Versatility Redefined: Line Interactive Technology with True-sinewave output | EXR™ Uninterruptible Power Supply
The Minuteman EXR™ Series UPS offers a true sine wave output, robust features, and versatile configuration options for a full range of critical networking applications.
Line interactive sine wave rack/wall/tower UPSs with LCD Display for network data centers, remote IDF/MDF network closets, security systems, and education networks.
Ultra-Configurable Value for Large Systems
The EXR™ Series offers users a robust and advanced line interactive UPS offering. New features include higher power factor, auto-recognition of external battery packs for a smarter extended run-time solution, tool-less battery connection and replacement and so much more!
The EXR™ Series UPSs offer complete protection from all electrical problems, including spikes, surges, sags, brownouts, and blackouts, in a versatile rack/tower convertible format. True sine wave electrical output ensures the best power for sensitive electronic equipment.
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 3.70 minute at full load
- 1350 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 1500 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Replaceable battery for maximum feasibility and better usability
- NEMA 6-15P plug/connector type for a secure, feasible operation
- NEMA 6-15R receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Line-interactive UPS with critical system application/usage to ensure maximum usability and reliable power supply
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Para Systems |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Replaceable Battery | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Circuit Breaker | Yes |
| Surge Suppression | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 6-15R |
| Receptacle Type | NEMA 6-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 6-15P |
| Input Voltage Range | 150 V AC - 271 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Load Capacity (Watt) | 1350 W |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 8.70 Minute |
| Waveform Type | True Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 800 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | Network Card |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Mounting Location | Horizontal/Vertical |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | Depleted Battery |
| Manufacturer | Para Systems, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 2.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Operating Humidity | 0% |
| Storage Relative Humidity | 95% |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Energy Star | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $100000 |











