On-Line UPS, Comprehensive Protection
- Compact, true double-conversion online UPS series.
- Offers virtually unlimited runtime solutions with the use of compatible external battery packs.
- Complies with Trade America Act (TAA) regulations for sale to all Federal, State and Local government agencies
- Front panel LCD display for monitoring of UPS condition.
- Output receptacle control for load management applications
- Full 3-year warranty which includes batteries.
- True online, double-conversion technology
- Compact case design, (only 2U for all models), for high-density rack installations.
- Compatible with external battery packs for unlimited runtimes
- TAA compliant
- Flexible installation format: Rack or Tower
- Rackmount ears come attached to UPS
- Easy-to-read LCD display
- 0.9 output power factory
- Highly-efficient, Economy Mode option
- Output receptacles control
- Independent Battery Bypass - allows the UPS to provide voltage regulation and spike/surge protection either with dead batteries or without batteries
- Hot-swappable battery replacement
- Cold Start capable
- Automatic internal bypass
- Simultaneous USB and RS232 communications
- Compatible with Minuteman's SentryHD software
- SNMP compatible (with optional card)
- Dedicated EPO port
- Full three-year warranty (including batteries)
- Green UPS design (RoHS and Energy Star compliant)
- $200,000 platinum Protection Guarantee
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Para Systems |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free , Non-spillable , Sealed , Valve-regulated |
| Replaceable Battery | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Input Voltage Range | 0 V AC - 160 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 127 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 1350 W |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Power Factor | 0.9 |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15 Minute |
| Waveform Type | True Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower/Compact |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Para Systems, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 2.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Operating Humidity | 10% - 90% |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $200000 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.