The EnterprisePlus LCD E1500RTXLT2U is a 1500VA/1200W 208 VAC line interactive, extended runtime rack/wall/tower UPS designed for critical, power-sensitive electronic environments.
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 5 minute at full load
- 1200 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 1500 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Spike protection type provides optimal power supply output with added usability
- 1 batteries for optimal performance with maximum usability
- NEMA 6-15P plug/connector type for a secure, feasible operation
- NEMA 6-15R receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- 208 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 240 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Para Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 6-15R |
| Receptacle Type | NEMA 6-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 6-15P |
| Number of Batteries | 1 |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 1200 W |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10.60 Minute |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 800 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | EMI / RFI |
| Manufacturer | Para Systems, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.