7" Open Frame Non-Touch Display, USB
The UM-760-OF is a 7" small capacitive open frame touchscreen monitor, enabling easy integration into custom enclosures or other equipment for a range of applications. This small touchscreen display monitor sacrifices nothing in slick design, but now has the added responsiveness of a 5 point multi-touch capacitive touchscreen integrated in a rugged, durable molded metal product cycle-enclosure. No external changes are needed when it comes time to phase in future generation panels. The UM-760-OF open frame touchscreen monitor delivers the most cost-effective solution for applications such as hospitality, retail, trade shows, gaming, light industrial automation, and much more.
Video and Power Via Single USB Connection
- Utilizing the same single cable USB display technology found on our line of displays, the UM-760-OF 7-inchnon-touch monitor delivers video and power over a single USB connection. No more cluttered connections or the inconvenience of connecting AC power to your wall or desk-mounted touch screen monitor.
- Explore versatile applications with Mimo Monitors Open-frame LCD Touchscreen Monitor, ideal for kiosks, gaming, and interactive displays
- WSVGA touchscreen supports WSVGA resolution up to 1024 x 600 pixels for compact displays with clear, functional visuals
- Capacitive touchscreen technology resists contaminants like dust, oil, grease, and water for reliable performance
- Captivating visuals with about 250 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Mimo Monitors |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 7" |
| Viewable Screen Size | 7" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Maximum Resolution | 1024 x 600 |
| Screen Mode | WSVGA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 15 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 150° |
| Vertical Viewing Angle | 145° |
| Native Contrast Ratio | 700:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 4 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 5 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Desk Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo Monitors, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -4°F (-20°C) to 140°F (60°C) |
| TAA Compliant | Yes |



