32" Outdoor Display with Android
Mimo Monitors is proud to introduce another display, in a line of many small format touch displays designed for optimum outdoor performance. Durable, reliable, and beautifully vibrant, this small format outdoor display is available with an Android player and works at an extended temperature range, from -20c to 60c (-4F to 140F) degrees, making it ideal year-round, no matter the temperature. To protect from the elements ranging from water, moisture, sand, dust and insects, this commercial display is IP65 rated, allowing for hard use in nearly every weather condition. With 1500 nits of light, this display offers stunning, clear, crisp and easy to see visuals both in sunlight and ambient lighting. For added impact the light sensor adjusts the display's brightness during cloudy days and at nighttime to optimize power consumption ensuring an ideal viewing experience. The Mimo Outdoor High Bright Displays are the perfect digital signage for amusement parks, sports arenas, quick service restaurant orders, outdoor kiosks, gas stations and many more commercial applications.
Mimo Monitors is proud to introduce another display, in a line of many small format touch displays designed for optimum outdoor performance. Durable, reliable, and beautifully vibrant, this small format outdoor display is available with an Android player and works at an extended temperature range, from -20c to 60c (-4F to 140F) degrees, making it ideal year-round, no matter the temperature. To protect from the elements ranging from water, moisture, sand, dust and insects, this commercial display is IP65 rated, allowing for hard use in nearly every weather condition. With 1500 nits of light, this display offers stunning, clear, crisp and easy to see visuals both in sunlight and ambient lighting. For added impact the light sensor adjusts the display's brightness during cloudy days and at nighttime to optimize power consumption ensuring an ideal viewing experience. The Mimo Outdoor High Bright Displays are the perfect digital signage for amusement parks, sports arenas, quick service restaurant orders, outdoor kiosks, gas stations and many more commercial applications.
- IP65 rating
- ? Optic bonding to reduce glare
- ? High bright, vivid screen
- ? PCAP touch - optional MOT-32080CH
- ? Wide operating temperature for very hot and very cold
- conditions
- ? Anti-glare cover glass
- ? VESA 200 mounting holes
- ? Optically bonded
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Mimo Monitors |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A17 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 32" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Brightness | 1500 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Mimo Monitors, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



