- Mimo Monitors Open-frame Digital Signage Display - Designed from scratch to supply superior performance, unwavering quality, and the finest visual picture quality
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Features 1920 x 1080 resolution and 1080p scan format for producing sharp and bright images
- LED backlight enhances display performance that delivers an outstanding color range and contrast ratios
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Mimo Monitors |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Graphics Modes | Full HD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Viewable Screen Size | 21.50" |
| Touchscreen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 11 ms |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Mimo Monitors, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

