WRK-24-32
The WRK series was designed with a wider footprint for mounting equipment with thicker cable bundles that would be difficult to fit in a basic rack. It's ideal for multi-bay installations, or to insure more cooling airflow. The WRK series also offers seismic certification and open or removable sides.
The WRK series was designed with a wider footprint for mounting equipment with thicker cable bundles that would be difficult to fit in a basic rack. It's ideal for multi-bay installations, or to insure more cooling airflow. The WRK series also offers seismic certification and open or removable sides.
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 24U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 30.75" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 10000 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

