- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- Cable Management feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement efficiency, and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 40U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 25.75" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 10000 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 11 |
| Roof/Top Material Gauge | 14 |
| Base/Bottom Material Gauge | 14 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

