The WMRK series was designed specifically for mounting deep equipment in a raised-floor standard 24" wide enclosure. Comes standard with cage nut mounting rails to meet server manufacturer warranty specifications.Choose a WMRK when mounting deep servers or similar equipment is required, and for easy installations in raised-floor environments. Pre-configured models are also available.
- Fully welded construction for strength and stability
- 24" overall width optimized for use on raised floors
- Racks gang together when fully loaded
- Numbered rackspace increments speed equipment mounting
- Includes two pair of adjustable cage nut rackrail and one pair of z-rail sidemount adaptors configured to accept servers and slide kits from all leading manufacturers
- Includes leveling feet and 100 qty of 6mm cage nuts and hardware
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Server application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 45U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 39.50" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 10000 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ECO PASSPORT |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.