SR-24-28
Get the advantages of both floor-standing racks and wall-mounted cabinets in one. This unique tall wall rack pivots open 90 degrees on a floor base to provide access to rear equipment connections. Specify an SR Series enclosure for heavier installations that will connect to on-wall cabling or pull boxes, and when easy access to rear equipment connections is essential.
Get the advantages of both floor-standing racks and wall-mounted cabinets in one. This unique tall wall rack pivots open 90 degrees on a floor base to provide access to rear equipment connections. Specify an SR Series enclosure for heavier installations that will connect to on-wall cabling or pull boxes, and when easy access to rear equipment connections is essential.
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- UPS application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 24U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 26" |
| Maximum Weight Capacity | 500 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











