The SFR Series open swing frame wall rack provides easy and economical rear equipment access
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Wall mountable rack frame is Ideal for permanent placement with added space efficiency
- Cable management feature provides a surface-mounted conduit for wiring that completely encloses the cables and protects them from heat, dust, light, and even moisture
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 12" |
| Maximum Weight Capacity | 100 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Rail Material Gauge | 11 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

