Featuring smooth, ball-bearing design, the 120V mount flush and comes in 4-1/2" model. Mounting hardware and cord included with each unit.
- Fan guards not included
- Includes hardware and cord
- Input voltage 115V
- Smooth, ball bearing design for extra quiet operation
- 4-1/2" fan rated 95 CFM at 39 dBA
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Fan Width | 4.69" |
| Fan Height | 4.69" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 2750 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 95 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Noise Levels (A-Weighted) | 39 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

