Specify MRK series when you need an enclosure built to perform like a workhorse. Its rugged, space-saving design and high seismic load rating make it a favorite of installing contractors, particularly on larger-scale multi-bay jobs. The MRK series also offers seismic certification and open or removable sides. Fully welded construction for strength. Racks gang together when fully loaded. Multiple lacing points and slotted rail brackets for cable management flexibility. Standard front and rear adjustable 10-32 threaded rack rail with numbered spaces. Comes with standard configurable rear door.
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black textured powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of Rack Frame
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- Leveling Feet feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 40U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 24" |
| Rack Type | Open Frame |
| Maximum Weight Capacity | 10000 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |

