The Essex RCS Series Residential Configured Rack System offers exceptional quality and value at cost-effective prices for residential installers. It is completely assembled at the factory and ships with pre-installed accessories to save contractors time in the field while eliminating packaging waste.
- Fully welded steel construction
- Ships fully assembled to save time
- Locking removable side panels for easy integration
- Glass front door, locking rear access panel standard
- Includes front and rear adjustable rackrail
- Assembled with 5 shelves and 5 blank panels
- One set of Essex accessory brackets included to mount vertical power or lace strips
- Add a bracket to mount additional Essex accessories, ESX-ACC-BKT
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in metallic gray powder coat color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of Rack Cabinet
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 20.10" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1200 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

