The NEW 27" Deep Forward UPS Caster Base now includes a NEXSYS™ 1500VA UPS!
Your AV system and your back are going to thank you.
Never mount a UPS again. Get the Forward UPS Caster Base to ensure your system has the backup battery power it needs while you enjoy serious labor savings and make your rack mobile.
The base includes a pre-installed UPS, Middle Atlantic's 15 Amp, 8 Outlet NEXSYS™ UPX-1500R-2 , in a rugged housing ready to withstand the demands of site transport. To complete the install, just place the BGR rack on top and plug in any gear you want to backup.
- Save critical equipment and labor at the same time - No need to rackmount a UPS again!
- Front and Rear perforated locking access panels for security while maintaining visibility of the UPS
- Easily bolts to BGR Series rack using threaded Rivnut inserts
- Key UPX-1500R-2 Features: EnergyStar Certified - 8 Outlets with Bank Control - (2) outlet banks with 4 outlets each - Pure Sine Wave output and AVR (automatic voltage regulation) providing the cleanest power to your connected equipment, especially the most sensitive equipment - Add RackLink™ Remote Management.
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 6 minute at full load
- 1500 VA load capacity - work without any interruption during power outages
- NEMA 5-15P plug/connector type for convenient usage with added dependability
- NEMA 5-15R receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 110 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- Rack-mountable line-interactive ups allows a clutter-free, convenient usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| AVR | Yes |
| Surge Suppression | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 127 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |